National Championship
12.10.22
9:15 a.m. PST Girls Championship      10:00 a.m. PST Boys Championship


Cross Country Championships

December 10, 2022

Balboa Park, San Diego, CA
     National Info
  • Girls Results

    1

    16:49.2

    Karrie Baloga

    12

    Northeast

    Cornwall Central HS

    New Windsor

    NY

    2

    16:55.1

    Ellie Shea

    11

    Northeast

    Belmont HS

    Belmont

    MA

    3

    17:01.5

    Paityn Noe

    12

    Midwest

    Ballard HS

    Huxley

    IA

    4

    17:13.4

    Abby Faith Cheeseman

    10

    South

    The Webb School

    Bell Buckle

    TN

    5

    17:21.5

    Ciara O'Shea

    12

    South

    Madison Central HS

    Richmond

    KY

    6

    17:33.9

    Zariel Macchia

    10

    Northeast

    William Floyd HS

    Shirley

    NY

    7

    17:37.0

    Leah Stephens

    12

    Northeast

    Good Counsel HS

    Olney

    MD

    8

    17:38.8

    Allie Zealand

    11

    South

    Pacers Homeschool

    Forest

    VA

    9

    17:39.2

    Alyssa Sauro

    10

    South

    Williamstown HS

    Williamstown

    WV

    10

    17:41.4

    Sadie Engelhardt

    10

    West

    Ventura HS

    Ventura

    CA

    11

    17:43.4

    Jessica Jazwinski

    10

    Midwest

    Hart HS

    Shelby

    MI

    12

    17:45.9

    Mary Bonner Dalton

    11

    South

    Myers Park HS

    Charlotte

    NC

    13

    17:48.8

    Isabel Conde De Frankenberg

    11

    South

    Cedar Park HS

    Cedar Park

    TX

    14

    17:51.7

    Chiara Dailey

    9

    West

    La Jolla HS

    La Jolla

    CA

    15

    17:52.1

    Sara Mlodik

    11

    Midwest

    D.C. Everest HS

    Ringle

    WI

    16

    17:52.4

    Angelina Napoleon

    12

    Northeast

    Allegany-Limestone HS

    Allegany

    NY

    17

    17:55.5

    Ruth White

    11

    Northeast

    Orono HS

    Orono

    ME

    18

    17:56.3

    Allison Arnsman

    12

    Midwest

    Grandville HS

    Dorr

    MI

    19

    17:58.7

    Gretchen Farley

    12

    Midwest

    Park Tudor School

    Indianapolis

    IN

    20

    18:06.3

    Maddie Gardiner

    11

    South

    The Covenant School

    Charlottesville

    VA

    21

    18:09.1

    Nicole Humphries

    11

    South

    Flower Mound HS

    Flower Mound

    TX

    22

    18:11.0

    Katie Clute

    12

    Midwest

    Olmsted Falls HS

    Olmsted Falls

    OH

    23

    18:11.4

    Emma Zawatski

    11

    Northeast

    Freehold Township HS

    Manalapan

    NJ

    24

    18:14.6

    Gillian Bushée

    12

    South

    Herndon HS

    Reston

    VA

    25

    18:18.2

    Thaïs Rolly

    12

    South

    McLean HS

    McLean

    VA

    26

    18:26.7

    Allie Bruce

    11

    West

    Boise HS

    Boise

    ID

    27

    18:28.2

    Meg Madison

    11

    Northeast

    Winsor School

    West Newton

    MA

    28

    18:28.6

    Katie Kopec

    12

    West

    Whitney HS

    Rocklin

    CA

    29

    18:30.2

    Gioana Lopizzo

    11

    West

    La Costa Canyon HS

    Carlsbad

    CA

    30

    18:32.8

    Natalie McLean

    12

    Northeast

    Pine-Richland HS

    Wexford

    PA

    31

    18:36.1

    Olivia Murray

    11

    Northeast

    Pingry School

    Livingston

    NJ

    32

    18:46.2

    Cailey Bracken

    11

    West

    Mountain Ridge HS

    Herriman

    UT

    33

    18:54.1

    Holly Barker

    10

    West

    Laguna Hills HS

    Aliso Viejo

    CA

    34

    18:56.5

    Allura Markow

    12

    West

    Dana Hills HS

    Laguna Niguel

    CA

    35

    19:12.5

    Ashlyn Leath

    12

    West

    Clovis North HS

    Fresno

    CA

    36

    19:21.1

    Hailey Low

    12

    West

    Layton HS

    Layton

    UT

    DNF

     

    Sophia Kennedy

    12

    Midwest

    Park Tudor School

    Carmel

    IN

    DNS

     

    Helen Sachs

    10

    Midwest

    Holland West Ottawa HS

    Holland

    MI

    DNS

     

    Tatum David

    12

    Midwest

    Richland County HS

    Olney

    IL

    DNS

     

    Nicki Southerland

    11

    Midwest

    Delta HS

    Muncie

    IN

  • Boys Results

    1

    14:56.6

    Kole Mathison

    12

    Midwest

    Carmel HS

    Carmel

    IN

    2

    15:07.5

    Noah Breker

    12

    Midwest

    Robbinsdale Armstrong HS

    Plymouth

    MN

    3

    15:07.7

    Samuel Hansen

    12

    West

    Woods Cross HS

    Bountiful

    UT

    4

    15:11.3

    Simeon Birnbaum

    12

    Midwest

    Rapid City Stevens HS

    Rapid City

    SD

    5

    15:11.8

    Connor Ackley

    12

    Midwest

    Hilliard Davidson HS

    Hilliard

    OH

    6

    15:13.0

    Cameron Todd

    11

    Midwest

    Brebeuf Jesuit HS

    Indianapolis

    IN

    7

    15:13.6

    Sam Burgess

    12

    Northeast

    Framingham HS

    Framingham

    MA

    8

    15:14.4

    Drew Griffith

    11

    Northeast

    Butler Senior HS

    Butler

    PA

    9

    15:14.5

    Landon Heemeyer

    11

    West

    Rocky Mountain HS

    Meridian

    ID

    10

    15:21.1

    Hunter Jones

    12

    Midwest

    Benzie Central HS

    Thompsonville

    MI

    11

    15:22.0

    Rocky Hansen

    12

    South

    Christ School

    Hendersonville

    NC

    12

    15:22.9

    Ryan Pajak

    11

    Northeast

    Ringgold HS

    Eighty Four

    PA

    13

    15:23.1

    Nathan Atchue

    12

    South

    Franklin County HS

    Moneta

    VA

    14

    15:25.9

    Connell Alford

    11

    Midwest

    Chelsea HS

    Chelsea

    MI

    15

    15:26.8

    Paul Bergeron

    11

    Northeast

    Westford Academy

    Westford

    MA

    16

    15:27.5

    Seth Norder

    11

    Midwest

    Grand Haven HS

    Grand Haven

    MI

    17

    15:28.8

    Benne Anderson

    12

    Midwest

    Grand Rapids Ottawa HS

    Allendale

    MI

    18

    15:28.9

    Grant Morgenfeld

    11

    West

    Palo Alto HS

    Palo Alto

    CA

    19

    15:31.9

    Joshua Bell

    11

    West

    Tempelton HS

    Atascadero

    CA

    20

    15:33.1

    Maxwell Hardin

    12

    South

    Auburn HS

    Auburn

    AL

    21

    15:34.7

    Brian DiCola

    12

    Northeast

    Hatboro-Horsham HS

    Horsham

    PA

    22

    15:35.3

    Broen Holman

    10

    West

    Sonora HS

    Sonora

    CA

    23

    15:36.1

    Brayden Marshall

    11

    South

    Winfield HS

    Winfield

    WV

    24

    15:38.4

    Spencer Bradshaw

    12

    West

    Farmington HS

    Kaysville

    UT

    25

    15:40.9

    Micah Sanchez

    12

    West

    Liberty Charter HS

    Alpine

    CA

    26

    15:43.7

    Tommy Rice

    12

    Midwest

    Glen Oak HS

    Canton

    OH

    27

    15:45.4

    Milo Skapinsky

    12

    West

    San Luis Obispo HS

    San Luis Obispo

    CA

    28

    15:45.6

    Angel Sanchez

    11

    South

    Diamond Hill-Jarvis HS

    Fort Worth

    TX

    29

    15:46.3

    Nathan Lopez

    12

    Northeast

    St. John's Prep HS

    Lynnfield

    MA

    30

    15:47.8

    Trey Caldwell

    10

    West

    De La Salle HS

    Danville

    CA

    31

    15:49.8

    Tamrat Gavenas

    10

    Northeast

    Andover Phillips Academy

    Andover

    MA

    32

    15:49.9

    Colin Whitaker

    11

    Northeast

    Lampeter-Strasburg HS

    Lancaster

    PA

    33

    15:50.2

    TJ Roden

    12

    Northeast

    Central Dauphin HS

    Harrisburg

    PA

    34

    15:51.1

    Jeffrey Lewis

    12

    West

    Corner Canyon HS

    Draper

    UT

    35

    15:57.3

    Riley Novack

    12

    South

    Montverde Academy

    Tavares

    FL

    36

    15:58.9

    Ayden Granados

    12

    South

    McAllen Memorial HS

    McAllen

    TX

    37

    16:02.1

    Antonio Camacho-Bucks

    12

    Northeast

    Centennial HS

    Ellicott City

    MD

    38

    16:03.6

    Marcelo Parra

    11

    South

    TMI Episcopal

    San Antonio

    TX

    39

    16:19.6

    David Mora

    12

    South

    Monterey HS

    Lubbock

    TX

    DNS

     

    Kevin Sanchez

    12

    South

    Vandegrift HS

    Austin

    TX

November 26, 2026

Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, Washington, D.C. and U.S. citizens in Overseas Military Installations.
     Northeast Info

blog_1
blog_1
..

November 26, 2022

Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, North Carolina, Oklahoma, Puerto Rico, South Carolina, Tennessee, Texas, Virginia and West Virginia, U.S. Virgin Islands, and U.S. citizens in Overseas Military Installations.

     South Info

blog_1
blog_1

November 26, 2022

Colorado, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, Wisconsin, and U.S. citizens in Overseas Military Installations.

     Midwest Info

blog_1
blog_1

December 3, 2022

Alaska, Arizona, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, and U.S. citizens in Overseas Military Installations.

    West Info

blog_1
blog_1

Follow us on Twitter

  • client_2
  • client_2
  • client_2
  • client_3
  • client_5

  • Hilton La Jolla Torrey Pines